0

دزدی کردن ملکه ویکتوریا از تیمورلنگ!

یاقوت سرخ تیمور

در خلال درگیری‌هایی که جانشینان احمدشاه با هندی‌ها داشتند، یاقوت سرخ دوباره به هندوستان بازگشت و این‌بار با لطایف‌الحیل و کلاهبرداری، به دست انگلیسی‌های طماع افتاد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مشهورترین جواهرات جهان که توجه بسیاری از فرمانروایان دنیا را، طی بیش از شش‌قرن به خود معطوف کرد، یاقوتی سرخ‌رنگ و ۳۶۱ قیراطی (۷۲ گرمی) مشهور به یاقوت تیمورلنگ است.

ظاهراً این یاقوت در زمان حمله تیمور به هندوستان در سال ۷۷۷ خورشیدی به عنوان غنیمت به دست وی افتاد. از گذشته این یاقوت و این‌که در ابتدا متعلق به چه کسی بوده‌است، اطلاعات زیادی، جز در قالب افسانه و داستان، وجود ندارد.

به هرحال، این سنگ قیمتی و منحصربه‌فرد، پس از مرگ تیمورلنگ، به دست جانشینانش افتاد و دوباره سر از هندوستان درآورد. روی این یاقوت بزرگ، نام تعدادی از صاحبانش، به زبان فارسی کنده‌کاری شده‌است؛ تیمورلنگ، اکبرشاه، جهانگیرشاه، عالمگیرشاه، محمد فرخ و احمدشاه درانی.

جالب است بدانید که در دوره صفویه، این یاقوت مدتی را به عنوان هدیه در اصفهان گذراند، اما دوباره و در قالب هدیه به هندوستان برگردانده شد. هنگامی که نادرشاه در سال ۱۱۱۸ خورشیدی به هند حمله کرد، یاقوت مشهور نیز، جزو غنایم وی درآمد و به مشهد آورده‌شد. احمدشاه درانی که یکی از سرداران نادرشاه بود، پس از کشته‌شدن وی، یاقوت سرخ را از آن خود کرد و به کابل برد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *