0

گفتگو با برگزیدگان «جایزه فیروزه» مشهد | صادرات هنر با یک انگشتر

گفتگو با برگزیدگان «جایزه فیروزه» مشهد صادرات هنر با یک انگشتر

نخستین دوره «جایزه فیروزه»، جشنواره کالا و محصولات فرهنگی، اواخر سال گذشته برگزار شد و منتخبان آن در سه بخش «کالا‌های صنایع دستی کاربردی»، «کالا‌های حوزه نوشت افزار و لوازم تحریر» و «طراحی و بسته بندی کالا‌های فرهنگی» مشخص شدند. این جشنواره که کار مشترک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد بود، نخستین بار به صورت استانی در خراسان رضوی و ۱۵ استان دیگر کشور برگزار می‌شد. درحالی که در سطح ملی ششمین دوره خود را پشت سر می‌گذاشت.
جشنواره‌ای که با هدف حمایت از کالای ایرانی، کارآفرینی و رونق تولید ملی شکل گرفته است. در ادامه با برگزیدگان جشنواره فیروزه، درباره ویژگی‌های اثرشان گفتگو کرده ایم که پیش روی شماست.

نفیس ترین، زیباترین و خوش‌آب‌و‌رنگ‌ترین عقیق مشهد

حسین یساول، هنرمند باسابقه مشهدی با «انگشتر نفیس قلم زنی برجسته با عقیق یمنی»، جایزه نخست جشنواره فیروزه را کسب کرده است. به گفته این هنرمند، اثرش در زمره زیورآلات کلکسیونی و موزه‌ای قرار می‌گیرد. هنری که به عنوان صنایع دستی خاص در مشهد مطرح است و البته سوغات فرهنگی مشهد، خراسان و در سطح وسیع‌تر ایران قرار می‌گیرد. به باور او با کالایی که در یک مشت جا می‌شود، می‌توانیم فرهنگ و تمدن معاصرمان را صادر کنیم. او این را هم می‌گوید که مشهد در حوزه زیورآلات و به ویژه در نقره در بالاترین سطح کشور قرار دارد.
اما موضوع این انگشتر نفیس، اثبات ولایت امیرالمومنین (ع) از منظر قرآن و حدیث است. او در این باره توضیح می‌دهد: یک طرف رکاب انگشتر، آیه ۵۵ سوره مائده و طرف دیگر فرازی از خطبه غدیر با قلم زنی و با خط برجسته سه بعدی کار شده است که عالی‌ترین نوع قلم زنی است. به گفته یساول، هنرمند باید در این گونه آثار، به شبکه زنی، قلم زنی و رکاب سازی در عالی‌ترین سطح تبحر داشته باشد و بتواند این هنر‌ها را با خط و طراحی آمیخته کند. کار‌هایی که در این انگشتر، خود یساول انجام داده است.
اما آن طور که این هنرمند مشهدی می‌گوید،  ۲۰ درصد وزن رکاب این انگشتر نفیس، از فلز گران قیمت «پالادیوم» تهیه شده است که در اصطلاح به این رکاب، رکاب «فدیوم» می‌گویند و برای ساخت زیورآلات نفیس و کلکسیونی از آن استفاده می‌شود. یساول می‌گوید: پالادیوم فلزی ارزشمند است که تقریبا دوبرابر طلا قیمت دارد و استفاده از آن در انگشترسازی، به براق ماندن انگشتر نزدیک به دو سال کمک می‌کند. بدون اینکه به شست وشو نیازی داشته باشد.
نگین این انگشتر نیز از عقیق یمن است که یساول آن را از نفیس‌ترین و زیباترین و خوش آب و رنگ‌ترین نگین‌های عقیقی که در مشهد یافت می‌شود، تهیه کرده است. این عقیق حدود ۱۰ میلیون تومان ارزش ریالی دارد. اما شروع تا پایان این کار، حدود ۸ ماه کار تخصصی برده است که همه این‌ها به گفته یساول، قیمت این اثر نفیس را به یک میلیارد تومان می‌رساند تا سرآمد آثار صنایع دستی در خاورمیانه باشد.
البته آن طور که این هنرمند قلم زن می‌گوید، ارزش این گونه کار‌های نفیس معمولا در حراج آثار هنری دیده می‌شود و خاستگاه ارائه اش در این طور مراسم است. گرچه هنرمندان دل خوشی از حضور در این گونه حراج‌ها ندارند. درخواست یساول و هنرمندان همین است که این گونه برنامه‌ها باید با سروشکل به سامان و از سوی نهادی مشخص و با نظارت برگزار شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *