0

میلیاردها دلار الماس انبارشده فروش رفت

میلیاردها دلار الماس انبارشده فروش رفت

میلیاردها دلار الماس که پس از فروپاشی سال گذشته بازار این سنگ قیمتی بدون خریدار مانده بودند، با بهبود تقاضا در مدت چند ماه به یکباره خریدار پیدا کرده و به فروش رفتند.

موجودی عظیمی از سنگ های خام سال گذشته در اوج بحران پاندمی و رکود بازار روی دست بزرگترین معدنکاران الماس مانده بود و این واهمه را ایجاد کرده بود که این صنعت سال ها آسیب خواهد دید اما تقاضای بالای واسطه ها برای تراش، صیقل دادن و تجارت سنگ های قیمتی، تقریبا همه این موجودی را پاک کرد و به شرکت های د بیرز «De Beers» و آلروسا «Alrosa» که بزرگترین معدنکاران الماس هستند، اجازه داد قیمتهایشان را بالا ببرند.

این تغییر روند بسیار سریع و قابل ملاحظه بود زیرا مراکز تراش الماس در هند و آنتورپ که سال گذشته در بدترین مقطع بحران قادر به خرید نبودند، به تامین موجودی الماس خود شتافتند. همزمان تقاضا در بحبوجه فروش خوب افزایش پیدا کرده زیرا مصرف کنندگانی که قادر به رفتن به تعطیلات نیستند، هزینه بیشتری برای کالاهای لاکچری مانند سنگ های قیمتی صرف می کنند.

شرکت De Beers اعلام کرد در سه ماهه نخست ۱۳.۵ میلیون قیراط الماس فروخته که دو برابر میزان استخراج شده در این مدت بوده و بخشی از آن از ذخایر این شرکت برداشت شده است. این شرکت که بزرگترین معدنکار الماس جهان است، میزان موجودی خود را اعلام نمی کند اما در هفته های اخیر به مشتریانش اطلاع داد که سطح ذخایرش به وضعیت عادی برگشته است.

ذخایر الماس شرکت معدنی روسی Alrosa در مدت شش ماه تا پایان مارس حدود ۶۰ درصد کاهش یافت و به ۱۲.۸ میلیون قیراط رسید که پایینترین میزان در سه سال گذشته است.

مدیریت عرضه الماس از زمانی که De Beers در ابتدای قرن جاری به انحصارش بر این بخش پایان داد، به دردسر برای صنعت الماس تبدیل شده است. موجودی الماس در طول بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸ و در سال ۲۰۱۳ جهش یافت و هر بار فروش این موجودی به افزایش موجودی سنگ های تراش داده شده منتهی شد و فشار شدیدی را بر بخش میان دستی صنعت تحمیل کرد.

با این حال معدنکاران بزرگ الماس که سال گذشته تولیدشان را به میزان قابل توجهی کاهش داده بودند، با تجدید تقاضای تولیدکنندگان و بازرگانان، توانستند قیمت ها را بالا ببرند. De Beers قیمت ها را از اواخر سال ۲۰۲۰ افزایش داد و به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا برگرداند. این شرکت سنگ های خام به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار در فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ فروخت که بیشترین میزان از سال ۲۰۱۸ بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با این حال همچنان ریسک های زیادی وجود دارند. شروع سال به دلیل انبارسازی معمولا زمان شلوغی است و هر گونه کندی فروش قیمت ها را دوباره تحت فشار قرار می دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *