0

علت خاص بودن سنگ الماس چیست؟

علت خاص بودن سنگ الماس چیست؟

واژه الماس (Adamas) در یونانی به معنی تسخیرناپذیر است. خواهیم دید الماس تنها کانی قیمتی است که فقط از یک عنصر موجود در طبیعت یعنی کربن ساخته شده است. الماس دارای شبکه اتمی بسیار فشرده ای است که باعث بوجود آمدن سختی زیاد یا به عبارتی سخت ترین ماده متبلور شده در کره زمین است. فرمول شیمیایی الماس کربن خالص (C) می باشد ولی بررسی های دقیق نشان می دهد که 95/99 درصد آن کربن و بقیه آن ناخالصی های شیمیایی بوده که همین مقدار ناچیز می تواند بر رنگ الماس تاثیر گذار باشد.

پر واضح است که وجود کربن شرط لازم برای تشکیل الماس است ولی کافی نسیت زیرا graphite هم از کربن تشکیل شده. نحوه قرار گرفتن اتم های کربن در کنار یک دیگر است که تفاوت الماس و گرافیت را نمایان می سازد. به عبارتی دیگر ساختار کریستال یک سنگ نقش مهمی در ماهیت آن خواهد داشت.

شرایط تشکیل الماس بسیار سخت و پیچیده است. شاید هنگامی که قطعه ای زیبا از جواهراتی که سنگ های الماس گرانبها روی آن نصب شده است و در پشت ویترین فروشگاه طلا و جواهر تلالو و درخشش فراوانی دارد را نظاره گر هستید به این فکر نیفتادید که چه مراحل سختی را پشت سر گذاشته تا به اینجا رسیده است. الماس در اعماق بیش از 150 کیلومتری زیر سطح زمین در حرارت و فشار بسیار بالایی شکل می گیرد. دانستن اطلاعاتی راجع به مراحل شکل گیری و استخراج الماس به شما کمک می کند که درک بهتری راجع به این که چرا سنگ الماس با کیفیت جواهر کمیاب و با ارزش است داشته باشید.

گفته می شود الماس برای اولین بار در قرن چهارم پیش از میلاد به اروپا رفت ولی قبل از آن در هندوستان در منطقه ای به نام Golconda توسط انسان پیدا و از آن زمان برای 2000 سال تنها منبع شناخته شده بود.

در اواخر قرن نوزدهم تجارت و فروش طلا و جواهرات الماس با پیدایش الماس در آفریقای جنوبی وارد مرحله جدیدی شد و از این دوران به دلیل افزایش حجم تجارت به اروپا تحول عظیمی در تجارت این سنگ بوجود آمد. می توان گفت در بین جواهرات شاخص قیمتی پر استفاده ترین و پر طرفدارترین سنگ، الماس می باشد که در زیورآلاتی چون گردنبند، دستبند، آویز، انگشتر و به خصوص در حلقه های ست ازدواج و همین طور حلقه های نامزدی استفاده می شود.

زر برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *