0

یک راهنمای ساده برای انتخاب بهترین ساعت مچی مردانه

یک راهنمای ساده برای انتخاب بهترین ساعت مچی مردانه

مدت‌ها از زمانی که یک ساعت مچی مردانه فقط زمان را نشان می‌داد، می‌گذرد. از ده‌ها سال قبل، ساعت‌ها به بخش لاینفکی از اکسسوری‌های مردانه و زنانه تبدیل شده‌اند و براساس این که افراد چه استایلی را انتخاب می‌کنند، باید ساعت مچی مناسب را هم به دست کرده باشند.

این دستگاه‌های کوچک و خستگی‌ناپذیر که نماد استمرار زمان هستند، به ما یادآور می‌شوند که در کنار سخت‌کوشی و استمرار باید یک خصوصیت دیگر را هم داشته باشیم: جذابیت و استایل.

چطور انواع ساعت را بشناسیم

ساعت‌ها بر اساس نوع به سه دسته تقسیم می‌شوند: ساعت‌های مکانیکی، اتوماتیک و کوارتز.

اما این ساعت‌ها چه تفاوتی با هم دارند و چرا بهتر است انواع ساعت مچی مردانه و زنانه را بشناسیم؟

هر ساعتی، شخصیت و استایل خاص خود را دارد؛ برای مثال، اگر قصد خرید ساعت اسپرت مردانه را به عنوان هدیه دارید، حتما فرد موردنظر شخص راحتی است و احتمالا ارتباط خوبی با دنیای دیجیتال دارد، چندان به المان‌های کلاسیک علاقه ندارد و بیشتر از آن که چشم به گذشته داشته باشد، به آینده می‌اندیشد. در مقابل، اگر برای یکی از نزدیکان خود ساعت مچی کلاسیک و گران‌قیمتی خریداری می‌کنید، کاملا مطمئن هستید که او یک فرد جدی، بلندپرواز و مصمم است، به گذشته و آینده نیم‌گاهی دارد اما در حال زندگی می‌کند و علاوه‌برهمۀ این‌ها برای استایل خود اهمیتی ویژه قائل است.

برای اینکه بتوان برای افراد مختلف، ساعتی مناسب شخصیت و علایق آن‌ها تهیه کرد، باید ابتدا انواع ساعت‌ها را به درستی شناخت.

ساعت‌های مکانیکی، اتوماتیک و هوشمند

از آن‌جا که در زمان ساخت ساعت‌های مکانیکی باتری هنوز اختراع نشده بود، این نوع ساعت‌ها انرژی مورد نیاز خود را از یک سیم فلزی پیچ خورده به دست می‌آورند. ساعت‌های مکانیکی به روش‌های مختلفی کار می‌کنند و در ابتدا با دست ساخته می‌شدند. اولین ساعت مکانیکی سال 1275 میلادی در انگلستان ساخته شده است و ساخت قدیمی‌ترین ساعتی که هنوز کار می‌کند در سال 1386 میلادی به پایان رسید. این ساعت که در کلیسای سالیسبوری کشف شد، هیچ عقربه‌ای ندارد بلکه با برجسته کردن اعداد زمان را نشان می‌دهد.

از مزایای ساعت‌های مکانیکی می‌توان بد عدم نیاز آن‌ها به باطری و بی‌صدا بودن (یکی از نقاط ضعف ساعت‌های کوارتز) اشاره کرد. گذشته از این‌ها، ساعت‌های مکانیکی همواره شخصیتی خاص خود را داشته‌ و دارند. در مقابل، آنها معمولا نیاز به کوک کردن دارند. هرچند که تکنولوژی روز ایده‌های جدیدی را برای انجام این کار به صورت خودکار (مثلا با تکان دادن دست و…) فراهم کرده است.

ساعت‌های اتوماتیک هم در نهایت حیرت، شباهت زیادی به ساعت‌های مکانیکی دارند و در ساخت آن‌ها نیز از یک سیم فلزی پیچ خورده و چرخ‌دنده‌های پیچیده استفاده شده است. تفاوت اصلی آن‌ها هم در عدم وجود عقربه‌ها است که درحقیقت همان تقابل سنت و مدرنیته را در ساعت‌ها به رخ می‌کشد. چنین ساعت‌هایی بیشتر برای افرادی مناسب هستند که با نرم‌افزار، کامپیوتر و تکنولوژی سر و کار دارند و ترجیح می‌دهند به جای رو به رو شدن با عقربه‌ها، یک عدد دقیق را مشاهده کنند. خرید یک ساعت مچی مردانه اتوماتیک برای یک مهندس کامپیوتر احتمالا بهترین گزینه است. این قبیل ساعت‌ها به تغییرات محیطی حساس هستند و اگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن‌ها را در جعبه نگهداری کنید چون به انواع ضربه‌ یا فشار حساس هستند. در مقابل اگر به دنبال خرید یک ساعت ارزان مردانه یا زنانه هستید، این نوع ساعت‌ها معمولا بهترین گزینه به حساب می‌آیند. ساعت‌های هوشمند نیز نوع جدیدی از ساعت‌ها هستند که نه‌تنها زمان و تاریخ را نشان می‌دهند، که به نوعی یک تلفن همراه کوچک به شمار می‌آیند.

ساعت‌های کوارتز، رایج‌ترین ساعت‌‎های امروزی

به احتمال زیادی ساعتی که همین الان به دست شماست، یک ساعت کوارتز است و این یک دلیل ساده دارد: آن‌ها دقیق و بسیار مقرون به صرفه هستند.

در این نوع ساعت‌ها به جای سیم فلزی، در این نوع ساعت‌ها از یک باتری کوچک برای تامین انرژی ساعت استفاده می‌شود. از آنجا که این نوع ساعت‌ها از پالس‌های الکتریکی استفاده می‌کنند، صدای واضح و نسبتا بلندی دارند و می‌توانید به راحتی در یک اتاق ساکت صدای تیک تیک آن‌ها را بشنوید. بنابراین، اگر صدای ممتد و تکراری شما را کلافه ‌می‌کند، انتخاب این ساعت را به هیچ عنوان به شما توصیه نمی‌کنیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *