0

10 روش تشخیص انگشتر نقره اصل از بدل

تشخیص انگشتر نقره اصل از بدل یا تقلبی

تشخیص انگشتر نقره اصل از بدل یا تقلبی

بسیاری از مردم همیشه با این مشکل مواجه هستند که چگونه می توانند انگشتر نقره اصل را از بدل تشخیص دهند. در همین خصوص برای بهره گیری از چگونگی اصل بودن انگشتر نقره نیازمند اطلاعات مهم و پرکاربردی هستیم که بتوان با آن از اصل بودن انگشتر نقره با خبر شویم.

جواهرات نقره، زیبا و گران بها هستند و طرفداران زیادی در ایران و سراسر دنیا دارند. بسیاری از افراد عاشق نقره جات هستند و از انگشتر نقره در دست خود استفاده می کنند. ولی چگونه انگشتر نقره اصل را تشخیص دهیم؟ بسیاری از فروشندگان سودجو نقره بدل (تقلبی) را به جای اصل به مردم می فروشند و سود زیادی نصیب آنها می شود. تشخیص انگشتر نقره اصل بسیار مشکل است و بهتر است جواهرات نقره را از فروشگاه های معتبر و شناخته شده خریداری کنید. اگر به عنوان هدیه انگشتر نقره ای دریافت کرده اید و یا انگشتری قدیمی در خانه دارید یا انگشتر نقره ای رنگی یافته اید و می خواهید از اصل بودن آن مطمئن شوید باید از روش های تشخیص انگشتر نقره اصل استفاده کنید. تیم اخبار جواهرات در اینجا چند روش را به شما یاد می دهد که برای تشخیص اصل بودن انگشتر نقره بتوانید از آن استفاده نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

تشخیص نقره اصل با نشانه های حک شده روی آن

تشخیص نقره اصل با نشانه های حک شده روی آن

در بررسی نقره اصل اولین موردی که باید به آن توجه کنید نشانه ها و علائم آن می باشد. این نشانه ها را روی دستبند ، گوشواره ، گردنبند ، آویز و داخل انگشتر نقره حک می کنند. مگر اینکه از حک شدن آن نشانه بیش از ۱۰۰ سال گذشته باشد. تمام جواهرات خوب و با کیفیت نشانه ای برای تشخیص دارند. اگر انگشتر نقره شما دارای نشان نبود باید آن را بررسی کنید. معمولا علائم تشخیص نقره اصل ، عدد ۸۰۰ و ۹۲۵ و حرف s می باشد که Silver یا Sterling را نشان می دهد. با استفاده از عیار نقره نیز می توانید اصل بودن آن را تشخیص دهید. اعدادی که معمولا بر روی نقره حک می شود درصد نقره خالص آن را مشخص می کند. اعدادی مثل ۹۲۵، ۹۰۰ و ۸۰۰ روی جواهرات نقره حک می شود که عدد حک شده ۹۲۵ یعنی ۹۲.۵ درصد از انگشتر شما از نقره خالص ساخته شده است.

تشخیص نقره اصل با استفاده از صدا

تشخیص نقره اصل با استفاده از صدا

با استفاده از صدا نیز می توانید نقره اصل را تشخیص دهید. البته روش صدا برای تشخیص زیورآلات سنگین، روش بهتری است. اگر با تکه ای فلز ضربه ای به نقره اصل بزنید صدای زنگی را خواهید شنید که ۱ تا ۲ ثانیه طول می کشد. در صورتی که فلزات دیگر صدایی گرفته و بم خواهند داشت. راه های دیگری نیز برای تشخیص نقره اصل از بدل وجود دارد که تخصصی می باشند. برای خرید انگشتر نقره مردانه اصل بهترین راه این است که از افراد شناخته شده و فروشگاه های معتبر خرید نمایید. زیرا بیشتر زیورآلات بدل به گونه ای ساخته شده اند که به راحتی نمی توانیم تشخیص دهیم که اصل نیستند.

انگشتر نقره خود را بو کنید و از قوه بویایی خود کمک بگیرید!

انگشتر نقره خود را بو کنید و از قوه بویایی خود کمک بگیرید!

انگشتر نقره مردانه دست ساز خود را چند لحظه ای بو کنید. اگر بوی قوی احساس کردید یا به مشام شما رسید به احتمال فراوان این انگشتر نقره حاوی بیش از حد مس می باشد. و به احتمال زیاد نقره استرلینگ با عیار بالای نقره نیست.

از گزینه خم کردن برای انگشتر نقره استرلینگ استفاده کنید!

از گزینه خم کردن برای انگشتر نقره استرلینگ استفاده کنید!

اگر اقلام ساخته شده از نقره شما یا انگشتر نقره مردانه دست ساز شما به سختی شدیدی خم می شود یا خم نمی شود احتمال اینکه از نقره خلوص بالا باشد کمتر است. باز در این جا تاکید می کنیم که خم شدن به مفهوم خم شدن به راحتی نیست پس مراقب جواهرات نقره خود باشید.

راهنمای تشخیص انگشتر نقره اصل از تقلبی

آزمایش اکسیداسیون

راه حل استفاده از پارچه ای روشن یا سفید رنگ است. این پارچه را بر روی سطح انگشتر نقره خود بکشید. پارچه را بررسی کنید اگر علامت های سیاهی یا کثیفی مشاهده کردید می توانید بگویید که این انگشتر نقره و به احتمال زیاد نقره استرلینگ ساخته شده است.

انگشتر نقره خود را بردارید و از آهنربا استفاده کنید!

انگشتر نقره خود را بردارید و از آهنربا استفاده کنید!

اگر انگشتر نقره مردانه دست ساز که خرید کرده اید و با تست آهنربا این انگشتر به آهنربا چسبید پس به احتمال فراوان انگشتر نقره نمی تواند باشد.

تشخیص نقره اصل از طریق بررسی وزن انگشتر

تشخیص نقره اصل از طریق بررسی وزن انگشتر

برای بررسی نقره اصل و تشخیص آن حتما وزن آن را مورد ارزیابی قرار دهید. معمولا طلا و نقره از فلزات جعلی مانند برنج و قلع و سرب ، وزن بیشتری دارند و سنگین تر می باشند. اگر انگشتر نقره ای شبیه انگشتر خود پیدا کردید که وزن آن سنگین تر بود، احتمال می رود انگشتر شما توخالی یا جعلی باشد. استفاده از نقره تقلبی حس بدی به استفاده کننده خواهد داد. انگشتر نقره اصل معمولا مستحکم ، سنگین و سازگار می باشد. برای تشخیص نقره اصل باید آن را روی ترازویی دقیق وزن کنید. وزن به دست آمده را یادداشت کنید. بعد داخل ظرفی آب مقطر بریزید و آن را روی ترازو بگذارید و عدد ترازو را صفر کنید. انگشتر را به طور کامل داخل آب بگذارید و وزن را یادداشت نمایید. با تقسیم عدد اول به عدد دوم، حاصل باید ۱۰.۴۹ باشد که تشخیص دهیم نقره خالص می باشد.
با این کار شما اطمینان حاصل خواهید کرد که انگشتر نقره ، اصل می باشد یا تقلبی.

تشخیص نقره اصل با استفاده از قطعه ای یخ

تشخیص نقره اصل از بدل با استفاده از قطعه ای یخ

دستکش های خود را دست کنید. مواد لازم برای این تست را یادداشت کنید. یک کاسه پر از قطعه های یخ و یک انگشتر نقره. جواهراتی که از نقره ساخته شده اند مانند انگشتر ، سرویس نقره ، گردنبند نقره یا فرقی نمی کند یک قاشق ساخته شده از نقره را بردارید. نقره یکی از بالاترین میزان هدایت حرارتی در بین فلزات را دارد. این بدین معنا است که گرما و حرارت را به سرعت از خود عبور می دهد. از این ویژگی می خواهیم برای تشخیص اصل بودن انگشتر نقره استفاده کنیم.

دو روش برای انجام این آزمایش یخ وجود دارد. انگشتر یا گردنبند نقره یا سرویس نقره خود را بر روی یک سطح صاف قرار دهید. یک قطعه یخ روی جواهر نقره خود قرار دهید و یک قطعه یخ را کنار انگشتر نقره مردانه دست ساز خود روی سطح قرار دهید. اگر انگشتر نقره شما واقعا از نقره عیار بالا ( نقره 925 یا نقره استرلینگ ) باشد قطعه یخ روی این انگشتر نقره بایستی سریعتر از انگشتری که کنار جواهر نقره شما روی سطح قرار دارد ذوب شود.


روش دوم. یک کاسه یخ تهیه کنید. یک انگشتر نقره مردانه دست ساز روی یخ ها قرار دهید. همزمان یک انگشتر یا قطعه غیر از نقره روی یخ ها قرار دهید. پس زمان حدود 10 ثانیه انگشتر خود را بردارید و لمس کنید. انگشتر نقره به سرعت به علت هدایت حرارتی بالایی که دارد سرد می شود. اما انگشتر یا قطعه غیر نقره شما در همین زمان را بردارید قطعا سردی به میزان انگشتر شما نباید داشته باشد.
روش هایی قبلی که با یکدیگر بررسی کردیم روش هایی به اصطلاح خانگی می باشد. در برخی موارد برای تست های بیشتر و معتبر تر نیاز به کمک گرفتن از یک فرد متخصص می باشد. روش های بعدی که می خواهیم باهم بررسی کنیم روش هایی هستند که نیاز به کمک گرفتن از یک متخصص و فرد آگاه به این روش ها می باشد.

از یک متخصص حرفه ای بخواهید که برای شما روی انگشتر نقره تست اسید نیتریک انجام دهد

از یک متخصص حرفه ای بخواهید که برای شما روی انگشتر نقره تست اسید نیتریک انجام دهد

همانطور که گفتیم ممکن است روش ها و تست های خانگی اعتبار و اطمینان بالایی نداشته باشد. برای این منظور از یک حرفه ای و متخصص بخواهید که برای شما آزمایش اسید نیتریک روی انگشتر نقره شما انجام دهد. اسید نیتریک نشان می دهد که فلز انگشتر شما اصل است یا بدل (تقلبی) می باشد. به این کار اصطلاحا محک زدن نیز می گویند.

از یک متخصص بخواهید آزمایش اسید نیتریک را انجام دهد


کارشناس حرفه ای بخشی از انگشتر نقره را خراش می دهد. بعد به وسیله قطره چکان یک قطره اسید نیتریک روی آن قسمت از انگشتر نقره که خراش داده می چکاند. اگر این بخش از جواهر نقره سبز شود نشان دهنده این است که انگشتر شما اصل نیست و از فلزی غیر از نقره استفاده شده است یا اینکه عیار نقره بالایی ندارد. اما اگر این بخش از انگشتر شما به رنگ کرم در بیاید نشان دهنده این است که انگشتر نقره شما از نقره عیار بالا تهیه شده است و اصل می باشد.

این روش را البته شما می توانید در منزل و خانه نیز انجام دهید. به این منظور یک کیت تشخیص اصل بودن نقره به روش اسید نیتریک خریداری کنید و این آزمایش را در خانه انجام دهید. به یاد داشته باشید علاوه بر اینکه مواظب جواهر نقره و انگشتر نقره خود باشید هنگام استفاده از اسید نیتریک، باید بسیار مراقب سلامتی خود نیز باشید. همیشه قبل از بکار بردن اسید نیتریک از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید.

انگشتر نقره خود را برای تست به آزمایشگاه ارسال کنیدانگشتر نقره خود را برای تست به آزمایشگاه ارسال کنید

اما اگر تمام روش های قبل را انجام دادید و باز هم در اصل بودن انگشتر نقره خود شک داشتید. تنها راه باقیمانده ارسال انگشتر نقره خود به یک آزمایشگاه پیشرفته جواهرات و جواهرات نقره و آزمایش های فلزی می باشد.

چگونه بفهمیم انگشتر نقره است یا نه

اگر برای شما این سوال بوجود آمد که چگونه بفهمیم انگشتر نقره است با این روش های گفته شده با اطمینان می توان گفت که میتوانید به راحتی از بدل یا اصل بودن انگشتر نقره مطلع شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *