0

سنگ موزانایت چیست؟ خواص سنگ موزانایت (Moissanite)

سنگ موزانایت چیست؟ خواص سنگ موزانایت

موزانایت چیست؟ (Moissanite)

از لحاظ شیمیایی موزانایت یک سیلیکون کاربید است با فرمول sic. موزانایت در طبیعت کاملا نادر و کمیاب است. البته موزانایت می تواند در آزمایشگاه ها ترکیب شود که به طور گسترده ای باعث شده‌ که با یک قیمتی معقول در دسترس قرار بگیرد. نام موزانایت از شیمیدان فرانسوی Henri Moissan که این سنگ را در سال ۱۸۹۳ پیدا کرد گرفته شده است.

اگر شما در مورد سنگ موزانایت کنجکاو هستند شانس خوبی برای شما است که برای خریدن حلقه نامزدی اقدام کنید یا همچنین علاقه به الماس ها داشته باشید. شما می توانید حلقه نامزدی موزانایت را برای فروش ارزان تر از حلقه های سنتی از جنس الماس پیدا کنید و تعجب کنید که اگر قیمت آن پایین است پس ارزش خریدن دارد.

رنگ و خواص موزانایت

ساختار کریستالی موزانایت بسیار شبیه به الماس است، با نوع مشابهی از قید های هم ظرفیت، همین باعث شده که موزانایت کاملا قوی شود و قادر به ایستادگی در برابر فشارهای جدی باشد.

در ظاهر، موزانایت خیلی شبیه به الماس است و با چشم غیر مسلح کاملا می تواند سخت جلوه دهد تا تفاوت آنرا بگوید.

رنگ موزانایت همانند الماس می تواند در محدوده های مخصوص به خود قرار بگیرند و در یک مقیاس مشابه ای درجه بندی می شوند. موزانایت همانند الماس می تواند برش و جلا داده شود تا اینکه از خودش زیبایی و درخشانی را نشان دهد. به علت اینکه موزانایت معمولا در آزمایشگاه های تشکیل می شوند، در واقع ممکن است بهتر از الماس واقعی ظاهر شود.

خواص و فواید جسمی سنگ موزانایت

خواص درمانی موزانایت مشابه سنگ زمرد است که برای افزایش شانس و سلامتی قلب کاربرد دارد.

برای بیمارانی که مشکل جسمی و روحی و حتی افسردگی حاد دارند، سنگ موزانایت مفید می باشد.

مقایسه موزانایت با الماس

مقایسه موزانایت با الماس

یکی از بهترین راه ها برای اینکه موزانایت را احساس کنید این است که آنرا با الماس مقایسه کنید. زمانی که شما برای خرید می روید این بحث به شما کمک خواهد کرد تا هم بتوانید تصمیم بگیرید که کدام نوع از سنگ های قیمتی را خریداری کنید و به درستی مشخص کنید که چه چیزی خریده اید.

طول عمر الماس ها یکی از سخت ترین مواد معدنی و طبیعی شناخته شده بر روی سیاره می باشد و میزان سختی آن ۱۰ می باشد. در مقایسه با الماس ها میزان سختی یاقوت ها (سفایر) نیز ۹ می باشد.

سختی موزانایت چقدر است؟ یک جامدی است با سختی ۹.۲۵

درخشش: هم الماس و هم موزانایت از خودشان نور درخشان و زیبایی به نمایش می‌گذارند اما طبیعت درخشندگی آنها متفاوت است. و در اینجا یکی از ساده ترین راه ها وجود دارد که می توان موزانایت را از الماس تشخیص داد. نور از شکل یک الماس به طور کلی بی رنگ خواهد بود.‌ نوری که از ظواهر موزانایت می درخشد رنگ هایی از رنگین کمان را انتشار می دهد. برخی از مردم این اثر را دوست دارند در حالی که دیگران از آن متنفرند. در هر صورت، این یک روش عالی برای تشخیص موزانایت از الماس است.

رنگ: در حالی که هم سنگ الماس و هم موزانایت در یک مقیاس رنگی مشابه قرار دارند هیچ چیزی مانند موزانایت بی رنگ نیست. حتی بی رنگ ترین موزانایت معمولا در شرایط نور دهی مناسب کمی زرد و خاکستری به نظر خواهد آمد. به عبارت دیگر یک الماسی که به عنوان موزانایت به نظر می رسد در واقع بی رنگ است.

معمولا بسیار ساده است تا این فرق را با سنگ های بزرگتر در نظر گرفت. جواهر سنگ های بسیار کوچکِ موزانایت می تواند رنگ زرد و خاکستری را به طور کامل و موثر بپوشاند.

قیمت: الماس بسیار گران تر از موزانایت است. از آنجاییکه موزانایت می تواند در آزمایشگاه به سهولت نسبی ساخته شود‌ قیمت آن ارزان تر است. گاهی اوقات فروشندگان متقلب تلاش می کنند تا موزانایت را به جای الماس واقعی با بر چسبی با قیمت بالاتر جا بزنند و یا ممکن است برای الماس تخفیف زیادی بدهند در حالی آن موزانایت است. به همین دلیل است که چیزی به عنوان ردیاب کننده موزانایت وجود دارد. افرادی که الماس های زیادی خریداری می کنند می تواند با یک ردیاب، مشخص کند که چند نوع سنگی را خریداری کردند. این روش بسیار آسان تر و موثر تر از آن است که در هر زمان تفاوت آنها را با چشم اندازه گیری کنیم. لازم به ذکر است که این روزها الماس ها نیز می توانند در آزمایشگاه ها ساخته شوند. اگر شما مایل هستید که برای حلقه نامزدی پول صرفه جویی کنید و اینکه واقعا الماس می خواهید نه موزانایت، یک الماس ساخته شده در آزمایشگاه ها سومین انتخاب مناسب برای شما می تواند باشد.

الماس های ساخته شده در آزمایشگاه ها به طور کلی ۳۰ درصد ارزان تر هستند و همانند الماس های طبیعی خواص مشابهی به همراه دارند.

طرز استفاده از موزانایت

در واقع استفاده از موزانایت یک پیشنهاد ارزان تر نسبت به الماس است. از آنجایی که موزانایت در واقع بی عیب و نقض تر از الماس و حتی ممکن است از نظر زیبایی شناختی جذاب باشد حتی برای کسانی که می خواهند در هزینه صرفه جویی کند می تواند انتخاب عالی به شمار آید. شباهت موزانایت نسبت به الماس فراتر از ظاهر جواهرسنگ ها است.

همانطور که قبلا گفته شده موزانایت یکی از سخت ترین مواد ترکیبی و طبیعی است. در نتیجه موزانایت می‌تواند در کاربردهای صنعتی مشابه نیز به کار آید موزانایت همانند الماس می تواند در آزمایش هایی با فشار بالا مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین به خاطر قابلیت رسانایی می تواند در کاربردهای حرارتی و الکتریکی مورد استفاده قرار بگیرد.

گوشواره موزانایت

راهنمای خرید موزانایت

خریدن موزانایت سطح بالایی از آگاهی را می طلبد. اساسا شما می خواهید از آنچه که بدست آوردید مطمئن شوید. اگر شما یک الماس را می میخواهید به اشتباه از خریدن موزانایت منتفر خواهید شد در حالی که فکر می کردید یک معامله عالی را انجام داده اید. با این حال گفتگو نیز ممکن است. شما عمدا می توانید موزانایت بخرید، اما می توانید آنرا با قیمت بالاتر به یکی بفروشید اگر به اشتباه فکر می کردید که آن الماس است و سنگ های موزانایت به طور مشابهی در یک رنج قیمت هستند.

موزانایت چیست؟ (Moissanite)

ارزش موزانایت

تفاوت قیمت میان موزانایت و الماس چقدر است؟

بر طبق گزارش سایت callagold، یک قیراط الماس برابر است با حدود ۵ هزار دلار در حالی که موزانایت با همین اندازه مشابه به چیزی حدود ۷۰۰ دلار قیمت دارد. به عبارت دیگر، ارزش الماس ۷ برابر از موزانایت می باشد‌. callagold همچنین یادآور شده است که سنگ الماس و موزانایت معمولا به طور متفاوتی اندازه گیری می شوند. در حالی که الماس ها به طور کلی توسط وزن آن قیراط آنها اندازه گیری می شوند. موزانایت ها با میلی متر اندازه گیری می شوند (اندازه نه وزن) این دو سنگ قیمتی دارای توده های متفاوتی می باشند. الماس یک قیراطی تقریبا به اندازه یک موزانایت ۶.۵ میلی متری می باشد. چند میلی متر به اندازه یک میلی متر الماس می شود؟ بر طبق این نمودار، در واقع تا حدودی کوچک تر است. توجه داشته باشید که ارزش اینگونه سنگ ها به لحاظ کیفیتی آن اندازه گیری می شود. بیایید تصور کنیم که شما به فکر خرید یک حلقه نامزدی موزانایت برای دوست دختر خود می باشید. بستگی به شخصیت او دارد که ممکن یا غیر ممکن است به طور احساسی قیمت حلقه را همان اندازه که می خواهد بسنجد، حتی اگر آن الماس باشد.

او ممکن است که آنرا ارزان تلقی کند زیرا می‌ پندارد که شما برای او یک حلقه نامزدی واقعی مانند آنچه که دوستانش دارند را خریداری نکردید و یا ممکن است که او قیمت آنرا به اندازه قیمت الماس بسنجد زیرا او شاهد زیبایی و همچنین کاربردی بودن آن بوده است. یک موزانایت می تواند یک انتخاب عالی برای حلقه نامزدی به حساب می آید، اما می توانید آنرا به اولین شریک زندگی خود هدیه دهید.

جواهرات موزانایت

به خاطر اینکه موزانایت شباهت زیادی به‌ الماس دارد و دارای مشخصات مشابه ای می باشند می تواند به اشکال جذاب و خیره کننده برش داده شود و در انواع جواهرات مشابهی قرار بگیرد. شما می توانید آویز، گردنبند، گوشواره، دستبند و انگشتر موزانایت را در بازار پیدا کنید.

هیچ محدودیتی ندارد هنگامی که شما برای خرید جواهرات موزانایت اقدام می کنید. هر آنچه که شما به دنبال آن هستید ، باید انتخاب فراوانی داشته باشید و قیمت پایین تر از آنچه می خواهید برای الماس بپردازید.

حلقه های نامزدی موزانایت

حلقه های نامزدی موزانایت

همانطور که ممکن است تصور کنید، حلقه نامزدی موزانایت بسیار محبوب است اما آنها هنوز الماس های استاندارد را جایگزین می کنند و بعید به نظر می رسد که آنها آن چیزی که همواره می خواستند. بخشی از جذابیت الماس به خاطر هزینه آن است.

اگرچه موزانایت ممکن است از لحاظ بودجه و هزینه به صرفه تر از الماس باشد، اما بسیاری از زنان احساس حقارت می کند زمانی که شریک زندگیشان برای آنها کم هزینه کنند. هنوز این موارد برای همه صدق نمی کند و بعضی خانم ها موزانایت را دوست خواهند داشت.

طرفداران سنگ موزانایت:

موزانایت همانند الماس بسیار سخت می باشند که به این معنی است که یک انتخاب مناسب برای جواهراتی است که روزمره می توان از آن در قالب جواهرات استفاده کرد.

بخشی از جذبه احساسی الماس این است که غیر قابل شکستن است و سمبلی از رابطه عاشقانه است. در حالی که نه الماس و نه موزانایت به معنای واقعی کلمه غیرقابل شکستن هستند ، هر دو آنها دارای مواد سخت هستند ، بنابراین این جذبه احساس هنوز با موزانایت همراه است.

ارزش موزانایت اساسا کمتر از الماس است. این نه تنها به این معنی نیست که شما می توانید برای عروسی و ماه عسل پول صرفه جویی کنید بلکه شما می توانید یک جواهر سنگ درخشان تر و بزرگ تر به یک اندازه ای که می خواهید برای یک الماس نامرغوب بپردازید را تهیه کنید.

با موزانایتی که شما دارید نیازی نیست که درباره تاریخچه این سنگی که خریده اید نگران باشید. با استفاده از الماس شما باید به الماس های خونی و الماس های جنگی نیز توجه داشته باشید که در کشورهای جنگ زده آفریقایی استخراج می شود و برای هزینه های جنگی از آن استفاده می کنند.

موزانایت یک رنگین کمانی از رنگ ها در اشکال درخشان خود نشان می دهد. بعضی ها آنرا به عنوان زیبایی شناختی در نظر می گیرند.

مخالفان سنگ موزانایت:

برخی از افراد تاثیرات رنگین کمانی را دوست ندارند. برای اینگونه افراد، الماس های کم رنگ و درخشان مناسب تر است. بسیاری از جواهرسنگ های موزانایت دارای قالبی زرد و سبز می باشند که شما می توانید آنرا زیر انواع نورپردازی ها حتی اگر آن به صورت بی رنگ باشند مشاهده نمایید.

موزانایت سنگی غیرسنتی است. الماس جذبه بی انتهایی را با خود به همراه دارد. برای بسیاری از مردم خریدن یک انگشتر الماس تنها چیزی است که شما انجام می دهید.

شریک زندگی شما ممکن است با خرید موزانایت به جای الماس احساس حقارت کند. او ممکن است آنرا به عنوان بازتابی کمتر از ارزش خود به حساب آورد.

اگر شما قصد خرید جواهرات موزانایت به خصوص حلقه نامزدی موزانایت را دارید گام هایی وجود دارد که به شما این اطمینان خاطر را می دهد که محصولی با کیفیت بالایی را گرفتید و بسیار عالی به شریک زندگیتان هدیه داده می شود.

به همسر خود صادقانه آنچه را که می خواهید انجام دهید بگویید. علنا از او بپرسید که آیا با خرید موزانایت موافق هست یا خیر؟ حواس خود را دقیق جمع کنید نه فقط به پاسخی که او می دهد بلکه شیوه ای که می گوید. گفتنِ بله آن هم با بی رغبتی به معنای بله واقعی نمی تواند باشد. اگر او واقعا به آن رغبت نشان داد مناسب است که برای خرید آن اقدام کنید. درخواست کنید که موزانایتی که شما به خرید آن می اندیشید را مشاهده کنید، که دقیقا با الماس در یک محدوده رنگ باشد. تفاوت رنگ آنرا به دقت مشاهده کنید تا مطمئن شوید که شما می توانید با آن زندگی کنید. درخواست کنید تا موزانایت و الماس را، نه فقط زیر نور درخشان جواهر فروشی ها بله در زیر نور عادی مشاهده کنید.

اگر شک دارید، به یک تکه موزانایت برش داده شده به صورت دایره شکل توجه بفرمایید: این کار ظاهر بی رنگ آنرا به حداقل می رساند و موزانایت شما را تا حدالمکان بی رنگ نشان می دهد.

به قیمت گذاری سنگ بسیار توجه کنید و مطمئن شوید که از یک فروشگاه معتبر خرید می کنید. شما نمی خواهید که برای خرید یک موزانایت پول یک الماس را بپردازید. همچنین به یاد داشته باشید که جواهرفروشانِ غیرقابل اعتماد اغلب سعی می کند تا موزانایت را به جای الماس جا بزنند‌. آنها همچنین ممکن است دیگر سنگ ها را به جای موزانایت جا بزنند مانند زیرکونیوم اکسید یا کوارتز. در خرید چیزهایی که به نظر خوب می رسند بسیار محتاط باشید.

چگونه از موزانایت نگهداری و آنرا تمیز کنیم؟

چگونه از موزانایت نگهداری و آنرا تمیز کنیم؟

تمیز کردن موزانایت چیزی است که شما می خواهید آنرا منظم انجام دهید تا درخشندگی جواهرات حفظ شود. به نظر نمی رسد موزانایت ها بسیار روغن و چربی ها را جذب کنند. همانند الماس، سنگ موزانایت نیاز چندانی به تمیز کردن مکرر در هر سال ندارد. این سنگ می تواند، در حال حاضر و مکررا شما از او مراقبت کند. پاک کننده های التراسونیک به خوبی کار می کند. شما می توانید از بخارشو هم استفاده کنید که البته توصیه نمی شود. شما همچنین می توانید آنرا با دست با استفاده از مواد شوینده ملایم تمیز کنید.

از مسواک های نرم استفاده و آنرا بر روی سنگ خود بکشید تا تمیز شود. همیشه هنگام تمیز کردن و نگهداری از جواهرات ملایم و با لطافت رفتار کنید.

ذخیره کردن و اندوختن موزانایت یک مسئله ساده ای است. موزانایت یک ماده خشنی است. (در حقیقت، موزانایت سخت تر از الماس است) بنابراین نیازی نیست تا درباره آن بدگمان باشید. هنگامی که از موزانایت خود استفاده نمی کنید آنرا در جعبه جواهرات نرم و ملایم دارید. آنرا در محفظه خود نگه دارید به خصوص اگر تکه جواهر شما دارای زمینه طلایی نرم است و شما نمی خواهید جواهراتان خراش پیدا کند.

موزانایت برای استفاده و پوشیدن در قالب جواهرات بسیار مناسب است. (در واقع، به خاطر اضافه شدن سختی آن می توان گفت که موزانایت قابل استفاده تر از الماس است.) اما جواهرات موزانایت را قبل از انجام کاردستی، شنا کردن، تمرین و ورزش و… در بیاورید. این همواره یک حرکت هوشمندانه ای است برای اینکه موزانایت شما در امان بماند‌.

تاریخچه موزانایت

موزانایت (Moissanite) در اصل از یک منبع فرازمینی کشف شد. Henri moisson در canyon Diablo Arizona دهانه آتشفشانی را بررسی کرد که شهاب سنگی به آن اصابت کرده است‌. او معتقد بود که سنگی که کشف کرده است الماس می باشد اما با بررسی دقیق تر، کشف کرد که آنها در حقیقت سیلیکون کاربید است. برای مدت زمان طولانی تر تنها رسوبات موزانایت در شهاب سنگ های دیگر کشف شد. سپس در سال ۱۹۵۸ موزانایت در رودخانه سبز در wyominy یافت شد. یک سال بعد یعنی سال ۱۹۵۹ در یوکوتا، ته نشین های موزانایت در سنگ های کیمبلیت در یک معدن الماس محلی کشف شد. برای مدت طولانی دانشمندان پی بردند که آیا اشکال موزانایت به طور طبیعی بر روی زمین تشکیل می شود یا خیر.

در حال حاضر موزانایت به علت آنکه به طور طبیعی در اشکال مختلفی از جمله کیمبرات، لامپروئیت، اولترامافیک و الماس ها رخ می دهد شناخته شده است. در طبیعت موزانایت کاملا نادر و کمیاب باقی مانده اند.

Jöns Jacob Berzelius کسی بود که کشف کرد چگونه آنرا در آزمایشگاه ترکیب کند (او به خاطر کشف سیلیکون شناخته شده است). جواهرات موزانایت در ابتدا در سال ۱۹۹۸ در بازار موجود شد. از آن به بعد، موزانایت محبوب تر از الماس شد زیرا آن ارزان تر از الماس است و خریداران را از نگرانی های در مورد عملیات استخراج در می آورند. البته نگرانی درباره بازارهای تقلبی رو به افزایش است به همین ردیاب کننده های موزانایت به طور گسترده ای در دسترس می باشند‌.

سنگ موزانایت (Moissanite)

معنی موزانایت (Moissanite)

بسیار سخت است که موزانایت چه معنی می دهد این بخاطر آنست که به میزان زیادی به نگرش افراد به این سنگ بستگی دارد. برای آنهایی که فکر می کنند که موزانایت یک جایگزین مناسب برای الماس است. معنی موزانایت به طور گسترده ای آن چیزی است ‌که به الماس مربوط است. موزانایت سمبلی از عشق های ناگسستنی است.

در نهایت، متخصصان متافیزیکی معانی منحصر به فرد موزانایت را به طور غیر مستقیم به الماس ربط داده اند. برای آنها، موزانایت یک سنگی است برای پیوستن به بی گناهی جوانان و رویاهای کودکی. اشکال رنگ های رنگین کمانی درخشانِ این سنگ، آنرا به تمامی چاکراها پیوند می دهد که باعث شده است که به یک پاک کننده و تطهیر دهنده خالص تبدیل شود.

جواهرسنگ های مشابه موزانایت

الماس: سخت ترین مواد معدنی طبیعی شناخته شده در زمین

الماس ها انتخابی گران و سنتی برای حلقه های نامزدی محسوب می شود.

زیرکونیوم مکعبی شکل: این سنگ یکی دیگر از ترکیب شونده هایی برای الماس محسوب می شود. برخلاف موزانایت زیرکونیوم مکعبی الماسی است که تمایل به آن دارد که درخشش خود را از دست بدهد. این سنگ همچنین نرم تر می باشد. این سنگ به راحتی خراش برداشته و شکسته می شود‌. این سنگ ارزان است اما جایگزین ناچیزی برای الماس و موزانایت به حساب می آید.

کوارتز: کوارتز یکی از رایج ترین مواد معدنی بر روی سیاره است. این سنگ بسیار ارزان است.

گاهی اوقات ممکن است شما با کوارتز های بی رنگ و جلا داده شده به عنوان جایگزینی برای الماس مواجه شوید. گاهی اوقات کوارتز به طور اشتباهی به عنوان موزانایت در نظر گرفته شده و با همان قیمت فروخته می شود. مراقب اینگونه ترفندها باشید.

شیشه: شیشه همچنین گاهی اوقات به عنوان یک جایگزینی ارزان برای الماس و موزانایت به کار می رود.

در حال حاضر شما مطالبی درباره موزانایت خواندید و اینکه چگونه آنرا با الماس و زیرکونیوم مکعبی، کوارتز و شیشه مقایسه کنید. شما مخالفان و طرفداران جواهرات موزانایت را می شناسیم، به خصوص زمانی که به عنوان خرید حلقه نامزدی در نظر گرفته می شود، و باید به جواهر فروشی ها سر بزنید تا متوجه شوید دقیقا چه چیزی می خواهید.

 از کجا جواهرات موزانایت را خریداری کنیم؟
زرسی برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *