0

سنگ یشم چیست؟ خواص سنگ یشم

سنگ یشم چیست؟ خواص سنگ یشم

سنگ یشم چیست؟ (Jade)

یشم سنگی است که به جشن گرفتن دوازدهمین سی امین و سی و پنجمین سالگرد ازدواج مربوط می‌شود. هزاران سال است که این ستگ در چین و دیگر کشورهای سراسر جهان مورد احترام قرار گرفته است. چینی ها، اهالی مایا و قبایل مائوری در نیوزلند ، مدت بسیار طولانی سنگ یشم را به خاطر استفاده اش در زمینه جواهرات و حکاکی اشکال مقدس مذهبی ، عزیز محترم می شمارند. قبل از آنکه سوابق کتبی از یشم وجود داشته باشد این سنگ برای سرهای تبر ، نوک نیزه ها و خنجر های مقدس در مراسمات مذهبی بت‌پرستان مورد استفاده قرار می گرفت. از روزهای اولیه تاریخچه سنگ یشم این سنگ در میان چینی ها محبوب ترین جواهر سنگ محسوب می شده است. کلکسیونی از یشم به همراه حکاکی های چینی که به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد در موزه های سرتاسر جهان نگهداری می شود. این کلکسیون ها شامل اشکال حکاکی شده معنی دار ماهی، پرنده ها، خفاش و اژدها می باشند.

سنگ یشم به طور گسترده در اشیا روزانه و تشریفات طبقه اشراف چینی ها مورد استفاده قرار می گرفت و نشان دهنده مقام قدرت بالایی نیز می باشد. حرز و آویز های یشم درواقع با مردگان در چین دفع می شوند. کشورگشایان اسپانیا در هنگام حمله به آمریکای مرکزی از یشم استفاده میکردند. آنها اغلب از حرز و آویزهایی استفاده می‌کردند که از سنگ ساخته شده بود. یشم همچنین توسط فرهنگ های باستانی آمریکایی جنوبی در اشیای زینتی و به عنوان سر تبر مورد استفاده قرار می گرفت. هیروگلیف های باستانی اهالی مکزیک با سنگ های قیمتی در واقع به یشم اشاره دارد. قبایل مائوری در نیوزلند پایگاه های جنگ افسانه‌ای و حکاکی های تشریفاتی خود را بدون یشم ساختند. کشورگشایان اسپانیایی‌ یشم را Piedra delos Rinones (سنگ کلیه) می نامند. آنها معتقدند که یشم یکی از بیماری های مزمن در آن مناطق را درمان کرده و از شیوع آن جلوگیری می کند.

سنگ یشم چیست؟ (Jade)

چینی‌ها معتقد بودند که از آنجا که اشیا و سنگ یشم مدت طولانی دوام می آورد آنها به جاودانگی و ابدیت می پیوندند. آن معتقد بودند که یشم خوش‌شانسی، سخاوتمندی، پاکی را به ارمغان آورده و هوش را بالا میبرد. در غرب اعتقاد بر این بود که یشم سنگی است که به استفاده کننده از این سنگ کمک می کند که به آرامش نسبی برسد. در کل گفته شده است که یشم همواره قدرت، دانش، افکارخالص و زندگی طولانی را برای صاحبش به ارمغان می آورد. اطلاعات زیادی در مورد تاثیرات شفاف بخش سنگ یشم به خصوص در زمینه درمان بیماری چشم ها، سیستم عصبی، اندام ها به ویژه کلیه ها وجود دارد. یشم معمولاً به عنوان سنگ طلسم در ناحیه کلیه ها و همچنین بر روی بازو ها قرار می گرفت.

انگشتر یشم

میزان سختی سنگ یشم بین ۶ الی ۷ می باشد. یشم سنگی بسیار قدرتمند می باشد. رنگ یشم می تواند از رنگ سبز و آبی، زرد، قرمز سفید، بنفش کمرنگ، خاکستری و سیاه متغیر باشد. یشم کاملا شفاف نیست اما سنگی که به میزان شفافیت نزدیک باشد ارزش آن بیشتر می شود. در حقیقت یشم سفیدِ شفاف و عالی می تواند با یک الماس ارزش برابر داشته باشد. جمع آورندگان یشم سبز که تقریباً رنگی مثل زمرد دارند و در امتداد با بهترین یشم آبی هستند این سنگ را به اندازه دیگر سنگ های گران قیمت با ارزش می شمارند. در سنگهای دگردیس، سنگریزه های آبرفتی و تخته سنگ ها یافت می شوند.

معدن سنگ یشم

معدن سنگ یشم

مهمترین معدن سنگ یشم در میانمار است که بیش از ۲۰۰ هزار یشم های مجلل و شفاف را به چین عرضه می کرد. به لحاظ تاریخی گواتمالا یکی از منابع یشم سبز می باشد که این سنگ را برای منبت کاری هندی های آمریکای مرکزی فراهم می‌آورد. همچنین می تواند در آسیای مرکزی، کانادا، استرالیا، شمال میانمار، سیبری نیوزلند، ژاپن و در کالیفرنیا، آلاسکا، وایومینگ یافت شوند.

روش نگهداری سنگ یشم

بهترین روش برای مراقبت از یشم این است که آن را با آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید. پس از آن که سنگ را شستید از یک پارچه نازک برای خشک کردن سنگ استفاده کنید. سنگ یشم را در معرض ضربات سخت و هر نوع مواد شیمیایی قرار ندهید.

زرسی برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *