0

سنگ لاجورد چیست؟ خواص سنگ لاجورد (Lapis lazuli)

سنگ لاجورد چیست؟ خواص سنگ لاجورد (Lapis lazuli)

سنگ لاجورد چیست؟ (Lapis Lazuli)

از سنگ لاجورد هزاران سال در زمینه جواهرات، حکاکی و طلسم استفاده می شود. لاجورد سنگی است که به خاطر رنگ آبی پر رنگش بسیار گران قیمت می باشد. نام لاجورد (Lapis lazuli) از کلمه عربی لاجورد (Lazward) که به معنی آبی است گرفته شده است. رومی های باستان آن را یاقوت کبود می نامیدند که بعدا در انواع‌ کورندوم آبی که ما امروزه آن را به عنوان یاقوت کبود می شناسیم استفاده می شد.

سنگ لاجورد چیست؟ (Lapis Lazuli)

تاریخچه سنگ لاجورد

مصریان لاجور را سنگ بهشتی و آسمانی در نظر می گرفتند و اغلب بر روی تندیس خدایان خود و ماسک‌های مردگان به عنوان محافظی برای زندگی ابدی آنها استفاده می کردند. این سنگ در بسیاری از تکه جواهرات مشهور در سراسر تاریخ مورد استفاده قرار می گرفت که شامل ماسک توتان خامون یا پادشاه تات می باشد. مصریان باستان از لاجورد برای آثار استوانه ای شکل استفاده می کردند. سومریان عاشقان واقعی لاجورد های باستانی، مایل بودند برای سفر به معادن سنگ های قیمتی هزاران سال از انتهای آسیا به مناطق دیگر بروند. در حقیقت لاجورد در حماسه گیلگمش سومریان حدود ۲۶۵۰ هزار سال قبل از میلاد آورده شده است. در طول قرون وسطا طبقه هنری خواستار آن بودند که نقاشان از رنگ آبی که از لاجورد آبی درست شده است استفاده کنند. کمتر افرادی مجبور بودند که رنگ‌های کمرنگی چون رنگ مسی و نیلی را تحمل کنند.

انگشتر و گوشواره لاجورد


امروزه شما می توانید لاجورد های آبی زیبایی از دوره رنسانس را مشاهده کنید. لاجورد امروزه یکی از با ارزش ترین مواد نیمه شفاف زینتی است که ارزش آن به همان اندازه کیفیت فیروزه و بهتر از یشم می باشد. لاجورد یکی از محبوب‌ترین جواهر سنگ ها در جهان می باشد و اونیکس سیاه دومین جواهر سنگ محبوب پس از لاجورد می باشد. لاجورد یک سنگ آبی ساخته شده از چندین مواد معدنی متفاوت شامل لازوریت، سودالیت، هائوئین، کلسیت (که رگه های سفید را نشان می‌دهد) و پیریت ( که درخشش زرد طلایی را اضافه می‌کنند) می باشد.

سنگ لاجورد


ترکیب و رنگ هر سنگ لاجورد متفاوت است اما رنگ آبی تیره است که بهترین کیفیت آن محسوب می‌شود. لاجورد ظاهری یکسان و بزرگی به همراه کریستال های مشخصی دارد و می تواند نیمه شفاف و شفاف باشند. رنگ آن شامل آبی زنده و گاهی اوقات با کمی رنگ بنفش می باشد. لاجورد اغلب دارای رگه ها و تکه های خاکستری و سفید می باشد. وجود این تکه های سفید از ارزش سنگ می کاهد.
مرغوبترین لاجورد به طور یکنواخت رنگی هستند و فاقد رنگ بنفش می باشند. لاجورد در ضخامت متفاوت می باشند که مقیاس سختی آنها از ۵ الی ۵.۵ می باشد. لاجورد دارای درخشش شیشه مانند می باشد. تصور می شد که لاجورد هزاران سال دیگران را در برابر بدی ها محافظت می کند. یونانیان و رومی ها از سنگ لاجورد به عنوان هدیه برای شجاعت استفاده می کردند. مصریان و اهالی بابل باستان اعتقاد داشتند که لاجورد می تواند بیماری های چون مالیخولیا را درمان کند. در قرن هفدهم از لاجورد برای جلوگیری از سقط جنین، جنون و بیماری صرع استفاده می کردند. امروزه لاجورد در طب چینی برای درمان گرفتی خلط و اسپاسم استفاده می شود. لاجورد به عنوان تخته سنگهایی در سنگ آهک یافت می‌شود.

معدن سنگ لاجورد

معدن سنگ لاجورد

لاجورد از دوران باستان در افغانستان استخراج می شد. در حقیقت مصریان باستان وسایل خود را از آنجا تهیه می کردند. آرژانتین همچنین منبعی غنی از سنگهایی با کیفیت بالا محسوب می شود. انواع سنگ های آبی کمرنگ در شوروی سابق و شیلی شکل می‌گرفت. لاجورد و همچنین در آمریکا، کانادا، میانمار و پاکستان یافت می‌شود.

لاجورد
زرسی برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *