0

معرفی ساعت ساب مارینر رولکس (Rolex Submariner)

معرفی ساعت ساب مارینر رولکس (Rolex Submariner)

ساب مارینر (Submariner) از جمله ساعت های معروف شرکت رولکس (Rolex) است که در طول زمان تغییرات زیادی را تجربه کرده است. در این مطلب به بررسی این رده از ساعت های رولکس و مقایسه آن با هم نسلان پیشینش می پردازد.

اولین مدل رولکس ساب مارینر در سال 1953 تولید شد و از جمله ساعت های غواصی بود که به سرعت ارتقا یافت. مدل های اولیه Submariner تا عمق 100 متری دوام می آوردند و این مقدار در مدل های جدید به 200 متر نیز رسیده است.

طراحی ساب مارینر کاملا اسپرت بوده و در روشنایی و همینطور محیط های تاریک خوانایی خوبی دارد.

مدل های ساب مارینر دارای زه چرخشی برای محاسبه مدت زمان غواصی بوده و بند آنها همگی از استیل ضد زنگ هستند. اما آیا می دانستید که ساب مارینر رولکس (Rolex Submariner) بیش از 60 سال قدمت دارد؟

ساعت رولکس ساب مارینر توسط غواصان حرفه ای زیادی خریداری و استفاده شده است، همچنین افراد مشهور زیادی مانند استیو مک کویین، فیدل کاسترو و شان کانری از جمله طرفداران قدیمی این مدل هستند.

معرفی ساعت ساب مارینر رولکس (Rolex Submariner)

بررسی تاریخچه ساب مارینر از شرکت رولکس

تاریخچه آغاز شکل گیری ساعت Submariner در واقع به سال 1926 بر می گردد، زمانی که شرکت رولکس بدنه مشهور و ضد آب Oyster را به بازار معرفی کرد. به لطف ساخت بسیار ماهرانه و دقیق آن، اند بدنه نفوذ ناپذیرترین بدنه ساعت در آن زمان بود.

این بدنه تا سال 1930 نیز مقاوم ترین بدنه نسبت به آب و گرد و خاک بود. رولکس بعد از معرفی اولین مدل متوجه شد که اگر آب به طریقی به ساعت نفوذ کند، سیستم کار ساعت برهم میخورد.

اما در مدل جدیدی که در سال 1930 معرفی کرد، این مشکل وجود نداشت.

در آن زمان نیروی دریایی بریتانیا ساعت های مچی ضد آب خود را از شرکت پنرای تهیه می کرد. اما در سال 1930 تقاضای نیروی دریایی بسیار افزایش یافت.

شرکت پنرای نیز برای تامین این تعداد دست به همکاری با رولکس زد. در طی این همکاری از بدنه ضد آب Oyster استفاده شد و این همکاری تا سال 1950 به طور موفقیت آمیزی ادامه یافت.

همکاری با پنرای تجربه خوبی در زمینه ساعت های غواصی برای شرکت رولکس شد.

در ابتدای سال 1953 رولکس تصمیم گرفت که خود برای اولین بار دست به ساخت ساعت های غواصی بزند.

این ایده ابتدا از طرف آقای René-Paul Jeanneret مدیر بازاریابی رولکس مطرح شد. او علاقه شخصی زیادی به غواصی داشت و همین مسئله موجب آغاز پروژه ساخت اولین ساعت غواصی رولکس را کلید زد.

در سال 1953 رولکس اولین نمونه ساعت غواصی را با موتوری خاص تولید کرد. این ساعت در اولین تست خود در اقیانوس آرام نتیجه شگفت انگیزی از خود نشان داد و بعد از بیرون آورده شدن از آب بدون هیچ مشکلی در حال کردن بود.

ساعت ساب مارینر رولکس (Rolex Submariner)

در همان سال رولکس اولین مدل ساب مارینر را عرضه کرد. این مدل تا عمق 100 متری ضد آب بود اما بعدها رولکس این عمق را به 180 متر ارتقا داد. این ساعت صفحه مدرج مات و همینطور درجه و عقربه های براقی داشت. همچنین این مدل مجهز به زه چرخشی کاربردی نیز بود.

اولین مدل های ساعت ساب مارینر رولکس دارای این نام بر روی صفحه مدرج خود نبودند و حک شدن ساب مارینر بر روی این قسمت از سال 1954 اتفاق افتاد. البته مدل های دارای نشان ساب مارینر به شکل دو شانه در قسمت راست بدنه بودند.

مدل های اولیه رولکس سابمارینر در نزد کلکسیونر ها با نام ساعت جیمز باند معروف است. چرا که این مدل ها توسط جیمز باند در سری فیلم های 007 مورد استفاده قرار می گرفت.

ساعت های سابمارینر در طی سالهای اولیه تحت تست انستیتوی Deep Sea Research واقع در کن فرانسه قرار گرفت.

طبق گزارشی که در 26 اکتبر سال 1953 توسط این موسسه ایراد شد، Submariner در طول 132 غواصی در عمق 12 الی 60 متری مورد آزمایش قرار گرفت.

این ساعت مچی ها با توجه به نمک بسیار زیاد آبهای مدیترانه و همینطور دمای نسبتا بالای آبهای این منطقه، اثری از فرسودگی و تغییر در عملکرد را طی این آزمایش ها نشان نداد و هیچ آبی نیز به آن نفوذ نکرد.

تا آن زمان تمام ساعت ها در اولین تماس خود با آب اثری از نفوذ آب را نشان می دادند. اما ساب مارینر نسب به نفوذ آب کاملا مقاوم بود و در آزمایش های شدیدتری هم که بر روی آن انجام شد، باز هم آنها را با موفقیت پشت سر گذاشت.

رولکس از آن زمان به بعد تلاش زیادی را برای بهبود عملکر سابمارینر انجام داد و در سال 1959 توانست تغییراتی را بر روی سطح بیرونی آن انجام دهد تا این مدل شکل متمایزتری بگیرد.

روند موفقیت های رولکس ساب مارینر از آن زمان ادامه یافته و در هر سری امکانات جدیدی به آن اضافه شد و امکانات قبلی مستحکم تر شدند.

این ساعت هم اکنون از جمله پرطرفدارترین ساعت های رولکس در دنیاست که عاشقان زیادی دارد.

سری جدید این ساعت ها حتی می تواند فشار آب در عمق 300 متری را نیز تحمل کند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *