0

مروارید چیست و چگونه تشکیل می شود؟

مروارید چیست و چگونه تشکیل می شود؟

مروارید (Pearl) گوهری است که در اعماق اقیانوس ها رشد کرده و بدون نیاز به تراش و صیقل از زیبایی منحصر به فردی در میان جواهرات برخوردار است.

 کلمه مروارید ریشه ای لاتین داشته و ریشه آن از کلمه پرنا (perna) که نوعی صدف می باشد و همچنین سفارولا (sphaerula) به معنی کروری شکل گرفته شده است.

مروارید توسط جانوران نرم تن که ما آن را صدف می نامیم و گاها توسط حلزون ها به وجود می آید.

 هنگامی که جسم خارجی وارد صدف شد، صدف به منظور دفع آن، موادی از خود ترشح می کند که از جمع شدن این مواد مروارید تشکیل می شود.

روند تشکیل یک مروارید به این صورت است که ماده ای شاخی به نام کنچیولین به صورت لایه های بسیار نازک و متحد المرکز دور هسته ای از جسم بیگانه ترشح می شود و روی آن را ماده ای به نام مادر مروارید که کربنات کلسیم می باشد، می پوشاند.

شکل اصلی مروارید گرد و کره مانند می باشد هرچند مروارید به شکل‌های دیگری نیز در فروشگاه طلا و جواهر مانند گلابی و دکمه و حتی شکل‌های نامنظم هم دیده می‌شود.

مروارید به رنگ های سفید، صورتی، نقره ای، کرم، طلایی، آبی، سیاه می باشد. در آب های بسيار شور مرواريدهاي دارای رنگ كرم بسيار فراوان‌تر از ساير رنگ ها ديده مي‌شوند. مرواريدهای حاصل از آب های شيرين تيره‌تر از انواع بدست آمده از آب های گرم هستند.

فروش طلا و جواهر مروارید به عنوان زینت در گردنبند مروارید، آویز مروارید، انگشتر مروارید، گوشواره مروارید و دستبند مروارید مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که گونه مروارید خليج فارس يكي از باارزش‌ترين انواع مرواريد در جهان است.

زر برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *