0

10 موتور ساعت مکانیکی زمانسنج برتر

Patek Philippe CHR 29-535 PS Q

یکی از دوستان قدیمی و عاشق ساعت مچی من اهمیت ویژه ای برای زمان سنج ها قائل بود و حتی تمام ایمیل هایش را هم با این جمله تمام می کرد: «زمان سنج ها، مانند اکثر چیزهای شگفت انگیز زندگی، فقط با گذشت زمان بهبود می یابند».

اگر می خواهید بیشتر درباره حرکات زمان سنج بدانید، یکی دیگر از مطالب عالی که می توانم توصیه کنم کتاب ساعت های مچی زمان سنج – برای توقف زمان نوشته شده توسط Gerd-Rüdiger Lang (بنیانگذار و مدیر عامل سابق Chronoswiss) و Reinhard Meis است. این کتاب در سال 1993 منتشر شده است و توضیحاتی خوب – هرچند بسیار فنی – در مورد حرکات زمان سنج مختلف موجود ارائه می دهد.

10 مورد برتر شخصی از نظر من شامل حرکات ساخته شده خانگی و همچنین حرکات تولید شده به صورت انبوه توسط تولیدکنندگانی مثل Lemania است. همچنین خواهید دید که مواردی با هر دو حالت چرخ ستونی و مکانیزم اهرم را شامل کرده ام.

ملاحظات دیگر شامل زیبایی شناسی و ویژگی های دیگر، همه بر اساس تجربه من در جمع آوری ساعت در طول 15 سال گذشته است.

برترین موتورهای مکانیکی ساعت مچی

Zenith El Primero

1. Zenith El Primero

Zenith El Primero در سال 1969 معرفی شد و دو نسخه ی اول آن، کالیبر 3019PHC (با زمان سنج و تاریخ) و کالیبر 3019PHF (با تاریخ سه گانه، حالت ماه و زمان سنج) بودند. این اولین حرکت زمان سنج خودکار یک «تیکر سریع» با فرکانس 36000 ارتعاش در ساعت (vph) است.

اکثر زمان سنج های موجود در زمان معرفی آن، تیکر 18000 vph یا 21600 vph داشتند. 36،000 vph فاصله زمانی را تا یک دهم ثانیه ممکن می کند.

حرکت El Primero همانطور که امروزه می دانیم تکامل نخستین حرکات کالیبر 3019 است.

با گذشت زمان، چندین مارک دیگر از Zenith را با استفاده از حرکات زمان سنج El Primero مشاهده کرده ایم، از جمله Movado، TAG Heuer، Ebel و حتی برخی از Rolex Daytonas (هرچند Rolex برخی اصلاحات را روی آن انجام داد). اگر واقعا علاقه مند به زمان سنج ها هستید، باید حداقل یک ساعت با این حرکت در داخل آن را داشته باشید.

Lemania 5100

2. Lemania 5100

لازم نیست که متخصص حرکت باشید تا ببینید که این یکی نمونه نسبتا زشتی است. هیچ مکانیسم چرخ ستونی ندارد و حتی چند قطعه پلاستیکی در داخل خود دارد.

دلیلی که من این حرکت خاص را در شماره 2 قرار می دهم این است که یک اسب بارکش بدون یاوگی با عقربه های ثانیه و دقیقه ی مرکزی زمان سنج (برای خواندن آسانتر)، یک عقربه ی 24 ساعته و یک شاخص تاریخ روز است.

این حرکت چند سال پیش متوقف شد، که ظاهرا چندین کلکسیونر زمان سنج را تقریبا به گریه درآورد. Tutima یکی از مارک هایی است که برای مدت زمان بسیار طولانی، حتی پس از قطع تولیدش از آن استفاده کرده است.

مارک های دیگری که از Lemania 5100 استفاده کرده اند شامل ساعت امگا (که آن را کالیبر 1045 می نامد)، Sinn، Fortis، Porsche Design وAlain Silberstein هستند. خود Lemania نیز ساعت های زمان سنجی در گذشته تولید کرده است که شامل این حرکت بوده اند.

گفته می شود که Fortis، Sinn و Tutima به این دلیل از این حرکت خاص استفاده کرده اند که تنها موردی بوده که در آن زمان نیازهای نظامی یک ساعت زمان سنج را برآورده می کرده است. (عکس از Watchconcept.com).

Lemania 2310

3. Lemania 2310

یک Lemania دیگر، اما بسیار متفاوت با 5100 است. Lemania 2310 شاید بیشتر با عنوان «کالیبر 321» Omega شناخته می شود، که در اولین ساعت های Omega Speedmaster استفاده می شد (اینجا کلیک کنید).

با این حال، Omega تنها مارکی نبود که از این کالیبر زمان سنج چرخ ستونی Lemania استفاده کرد. حتی Patek Philippe از آن برای بعضی از ساعت های زمان سنج خود استفاده کرد، و نام آن را به کالیبر CH27-70 تغییر داد.

البته CH27-70 Patek Philippe از لحاظ پایانش بسیار متفاوت با کالیبر 321 Omega به نظر می رسید، اما هر دو بر اساس همان حرکت Lemania قرار دارند.

طرفداران Speedmaster تمایل به کالیبر 321 اصلی دارند، که Omega در سال 1968 با کالیبر 861 جایگزین کرد (آن هم بر اساس حرکت Lemania قرار دارد) که به جای چرخ ستونی، مکانیزم اهرمی داشت. (عکس به لطف SteveG)

Rolex 4130

4. Rolex 4130

قبل از سال 2000، Rolex از حرکات زمان سنج hand-wound Valjoux Caliber 72 استفاده می کرد و حرکاتZenith El Primero را برای ساعت Cosmograph Daytona خودش اصلاح کرد.

در سال 2000، Rolex کالیبر 4130 را به عنوان جانشین حرکت کالیبر 4030 (بر اساس El Primero) معرفی کرد. این حرکت کرونومتر اتوماتیک زمان سنج که به طور کامل به صورت خانگی تولید شده است مثل سنگ محکم است و هوشمندانه مهندسی شده است. Rolex قادر به کاهش تعداد قطعات با یک راه حل جدید و اختراع شده برای مکانیسم زمان سنج بود.

فضای اضافی برای نصب یک فنر اصلی بزرگتر استفاده شد که ظرفیت ذخیره انرژی را از 50 به 72 ساعت افزایش داد. یک ساعت ساز از مرکز خدمات ساعت رولکس محلی نیز به من گفت که Daytona به لطف ساختار این حرکت، بسیار راحت توسط آن ها تعمیر می شود.

A. Lange & Söhne L951.6

5. A. Lange & Söhne L951.6

بیایید در اینجا در پایان بخش 1 این لیست کمی بیشتر توضیح دهیم. کالیبر L951.6 hand-wound توسط A. Lange & Söhne در زمان سنج مارک Datograph Auf/Ab استفاده شده است و همان طور که در عکس مشاهده می کنید دارای سطح فوق العاده ای در پایان و استادکاری است.

پل تعادل پایان سنتی Glashütte (حکاکی دست) و تمام قسمت های حرکتی بسیار دقیق به پایان رسیده است.

تمام قطعات – حتی فنر تعادل – به صورت خانگی تولید شده است. این حرکت خاص شامل 451 جزء است که به این معنی است که مونتاژ مطمئنا کار سخت گیرانه ای برای ساعت سازان Lange در آلمان است. اگر چه من احترام و تحسین زیادی برای تمام حرکات Lange قائل هستم، اما حرکت Datograph Auf/Ab (بالا / پایین) قطعا یکی از موارد مورد علاقه من است.

یک بار دیگر یادآوری می کنم که این ها موارد مورد علاقه من و براساس تجارب و سلیقه ی من به عنوان یک کلکسیونر ساعت در مدت بیش از 15 سال هستند.

ساعت سازان حرفه ای و سایر کارشناسان ممکن است با انتخاب های من مخالف باشند و من به هیچ وجه ساعت ساز حرفه ای نیستم. و، مثل همیشه، خوشحال می شوم که نظرات دیگران را در مورد این موضوع بشنوم. اکنون اجازه دهید لیست خود را ادامه دهیم.

Omega کالیبر 9300

6. Omega کالیبر 9300

در سال 2011، چند سال پس از معرفی خانواده حرکات کالیبر 8500 تولید شده به صورت خانگی، Omega حرکت زمان سنج کالیبر 9300 را معرفی کرد که آن هم به طور کامل به صورت خانگی تولید شده بود.

این کالیبر بسیار بزرگ، دارای مارپیچ شناخته شده فرار محوری برند، یک مکانیسم چرخ ستونی و یک فنر تعادل سیلیکونی است. حرکت دارای ذخیره انرژی 60 ساعته است.

تا کنون، Omega فقط از کالیبر 9300 در زمان سنج های Seamaster Planet Ocean و ساعت های کالیبر 9300 Speedmaster استفاده کرده است، از جمله Speedmaster با نام «Dark Side of the Moon».

کالیبر 9300 دارای یک طرح دو ثبت کننده است که در آن dubdial در ساعت 3 هم ساعت و هم دقیقه ضبط شده را نشان می دهد. این subdial در صورت استفاده به طور هوشمندانه می تواند به عنوان یک شاخص محدوده ی زمانی ثانیه نیز استفاده شود. نقدOmega Speedmaster 9300 را می توانید در اینجا بیابید.

TAG Heuer کالیبر 1969

7. TAG Heuer کالیبر 1969

طوفانی را که وقتی که معلوم شد حرکت کالیبر 1887 TAG Heuer براساس کالیبر زمان سنج Seiko است به پا شد، به یاد می آورید؟ با وجود اینکه TAG Heuer آن را اصلاح کرده بود و در سوئیس تولید می کرد، کلمه «Seiko» برخی از طرفداران پروپاقرص ساعت سوئیس را به جوش می آورد.

اخیرا ساعت تگ هویر حرکت زمان سنج جدید دیگری با عنوان کالیبر 1969 را معرفی کرده است.

شماره کالیبر اشاره به سالی دارد که TAG نخستین حرکت مکانیکی و اتوماتیک زمان سنج خود را با عنوان کالیبر 11 معرفی کرد. لازم به ذکر است که این حرکت هیچ ارتباطی با کالیبر 1887 که بحث برانگیزتر است ندارد. این یک زمان سنج tricompax (subdial در ساعت 9، 6 و 3) و دارای زخیره انرژی 70 ساعت است.

هنوز هیچ ساعتی با این حرکت وجود ندارد، زیرا TAG Heuer آن را به تازگی معرفی کرده است و به طور رسمی تاسیسات تولید را باز کرده است. من فقط می توانم امیدوار باشم که این حرکت یک نسخه اصلاح شده عالی از برخی از ساعت های کلاسیک و قدیمی Heuer باشد که در گذشته از حرکت کالیبر 11 استفاده می کردند.

Patek Philippe CHR 29-535 PS Q

8. Patek Philippe CHR 29-535 PS Q

حرکت زمان سنجLemania که توسط Patek Philippe استفاده می شود و من در پنج مورد برتر خودم قرار دادم را به یاد دارید؟ این حرکت کالیبر CHR 29-535 PS Q به صورت خانگی توسط Patek Philippe تولید شده است.

Hand-wound است و برای اولین بار در Reference 5402P Patek استفاده شده است (من در اینجا در مورد این ساعت نوشته ام). این حرکت شامل 496 جزء است و نه تنها یک زمان سنج با عملکرد چند ثانیه ای دارد، بلکه یک تقویم دائمی دارد که آن را به طور قاطع در مجموعه Grand Complications Patek Philippe قرار می دهد.

این حرکت در مقایسه با دیگران در اینجا نسبتا کوچک (قطر 30 میلیمتر) اما بسیار ضخیم است. پایان تمام اجزاء با شکوه است. Patek Philippe برای ثبت اختراع ساختار اهرم اجزاء ثانیه ی جدیدش درخواست داده است.

یک حرکت شگفت انگیز که متاسفانه – مانند حرکت زمان سنج A. Lange & Söhne که در شماره 5 آمده است – تنها برای تعداد کم و خوش شانسی در دسترس است.

حرکت تحریک فنری Seiko Ananta (کالیبر 5R86)

9. حرکت تحریک فنری Seiko Ananta (کالیبر 5R86)

به یاد دارم که زمانی، حرکت تحریک فنری Seiko شهرت بسیاری پیدا کرد که افرادی که در مورد سرگرمی ساعت من می پرسیدند فکر می کردند که تمام ساعت هایی که به وسیله حرکت مچ دست wound می شدند، ساعت های «تحریک فنری» نامیده می شوند.

Seiko کار بازاریابی عالی در این زمینه انجام داد. زمان سنج Ananta ساعت Seiko بود که با حرکت کالیبر 5R86 خود واقعا چشم من را گرفت.

به جای یک فرار سنتی، سیستم تحریک فنری از ترکیبی از چرخ تعادل، انرژی الکترومغناطیسی و یک نوسانگر کوارتز برای دقت مطلوب استفاده می کند؛ از یک روتور برای باد کردن فنر اصلی استفاده می کند.

همانطور که می بینید، پایان فوق العاده است. اگر بتوانید بدون تیک تاک سنتی حرکت صرفا مکانیکی زندگی کنید، فرصتی به یک ساعت با این حرکت Seiko بدهید.

Breitling B01

10. Breitling B01

به دنبال Omega و TAG Heuer، Breitling نیز تمایل پیدا کرد که یک حرکت زمان سنج را در تأسیسات خود طراحی کرده و توسعه دهد. Breitling حرکت زمان سنج B01 خود را در سال 2009 معرفی کرد.

قبل از آن، Breitling، مانند بسیاری از مارک های دیگر ساعت، عمدتا از حرکات زمان سنج ETA/Valjoux همراه با گاها Lemania استفاده می کرد. (در برخی از مدل ها، Breitling هنوز از این موارد استفاده می کند.)

حرکت B01 Breitling به طور کامل به صورت خانگی توسعه یافته و ساخته شده است و دارای یک سیستم زمان سنج ستون چرخی است. دارای ذخیره انرژی 70 ساعته و یک طرح سنتی tricompax است که این مورد برای تهییج خرید ساعت توسط مشتری بسیار مهم به نظر می آید.

اولین بار در Chronomat معرفی شد، اما از آن زمان Breitling نیز نسخه هایی از آن را در تعدادی از ساعت های دیگر خود، از جمله Navitimer 01، Montbrillant 01 و Chronomat 44 نصب کرده است.

حرکات زمان سنج (نه ساعت) مورد علاقه ی شما چیست؟ لطفا آن ها را از طریق نظر دادن با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *